Kapitola třináctá - Brumbálovy hodiny

„Dneska pro vás mám překvápko,“ začal Harry svůj proslov, když už byla celá BA pohromadě v komnatě nejvyšší potřeby.
„Odedneška se zavádějí souboje, každý může kohokoliv vyzvat a utkat se s ním tady v aréně,“ řekl a ukázal na místo s tribunami.
„Souboje budou samozřejmě pod dohledem rozhodčího, který bude dávat pozor, abyste se navzájem nezabili,“ usmál se Harry.
„A jak to bude s učením nových kouzel?“ Zeptal se jeden mladší kluk z Havraspáru.
„Souboje jsou čistě dobrovolné, takže kdo se jich nechce účastnit nemusí a může se učit kouzla, nebo se jen koukat na zápasy,“ odpověděl Harry.
„Jo a ještě něco, zápasy musíte nahlásit támhle k tomu sloupu, který vás zavolá až na váš zápas přijde řada,“ sdělil Harry poslední detail a seskočil ze stupínku.
Jak Harry čekal, bylo za chvíli u sloupu dost lidí, kteří hlásili svoje souboje.
Po čtvrt hodině se otevřely dveře a dovnitř vstoupil ředitel, ruch okamžitě ustal a všichni přestali kouzlit a jen jim probíhalo hlavami „A je to v pytli načapal nás.“
Ředitel se ale na jejich vystrašené pohledy jen usmál a řekl, „Nenechte se rušit,“ a jakoby nic se vydal k Harrymu, který mu s úsměvem šel naproti.
„Máte to tu dobře zařízené,“ pokýval hlavou Brumbál, když se pořádně rozhlédl kolem.
„Ano, snažili jsme se,“ usmál se Harry.
Harry provedl ředitele po celém „sále“ a při tom vysvětloval, co se kde učí nebo nacvičuje.
„Je to opravdu dobře provedené Harry,“ pochválil profesor Brumbál.
„Zítra po vyučování se zastav u mě v ředitelně Harry, heslo je plněné dortíčky madam R. Budeme mít první hodinu,“ mrkl na Harryho a pak už zmizel za dveřmi.
O hodinu později skončila i schůze BA a všichni vyčerpaně odpotáceli do postelí.
Druhý den měl Harry dokonalou příležitost se dokonale prospat, protože měli dějiny, dvouhodinovku, pak dvouhodinovku obrany proti černé magii a nakonec Harryho dokonale probrala dvouhodinovka lektvarů se Zmijozelem a Snapeem, který si samozřejmě neodpustil své obvyklé poznámky na Harryho adresu a Harry je úspěšně ignoroval.
Když si profesor lektvarů všiml, že ho Harry vůbec neposlouchá, tak využil situace a zeptal se ho, „Pane Pottere víte k čemu slouží Veritasérum?“
Harry si všiml, že mu profesor položil otázku až když do něj drcla Hermiona loktem a tím ho probrala.
Snape se na něj vítězoslavně zašklebil.
„Jak vidím Pottere, tak vaše imbecilita stoupla už tak vysoko, že ani nevíte na co se používá nejznámější lektvar pravdy, za vaší stupiditu odebírám Nebelvíru dvacet bodů a nastoupíte na školní trest příští měsíc o úplňkové noci v osm,“ vyřkl Snape Harryho ortel a pousmál se.
„O úplňku? Na sto procent tě pošle do Zapovězenýho lesa,“ přemýšlel Ron nad Harryho trestem u oběda.
„Taky si to myslím od něj taky nemůžeš čekat nic dobrého,“ pokývala Hermiona hlavou.
„Hmm, no aspoň se projdu při měsíčku,“ zavtipkoval Harry.
„To jo a s vlkodlakem v zádech,“ připomněl Ron.
„Tak jo, já mizím za Brumbálem,“ řekl Harry a okamžitě vypadl z Velké síně a vydal se rovnou k ředitelně.
„Vítám vás,“ pozdravil ředitel Harryho a Geroaga hned jak je uviděl.
„Dobrý den pane profesore,“ pronesli dvojhlasně Harry i démon, který se zhmotnil okamžitě jak Harry vstoupil do ředitelovi pracovny.
„Tak nejprve se tě chci Harry zeptat, co vlastně víš o neverbálních kouzlech?“ zeptal se ředitel, když se všichni pohodlně usadily v křeslech.
„Jenom to, že se nevyslovuje,“ zapřemýšlel Harry.
„Ano, kouzlo nebo kletba se nevyslovuje nahlas, ale musíš si ji říct v duchu a myslet na to slovo, to je hodně důležité, protože když na to slovo nebudeš dostatečně soustředěný, tak se kouzlo nepovede. Jak jsi si určitě už všimnul moc kouzelníků neverbálně nekouzlí, protože je k tomu potřeba se víc soustředit na kouzlo, než když je vytvořeno normálně. Dokonce některé silnější kouzla ani nejdou provádět neverbálně.“
„Ale na co tedy je umět neverbálně kouzlit?“ Zeptal se Harry.
„Dobrá otázka Harry. Třeba při souboji je to výhoda, protože protivník neví jaké kouzlo proti němu vyšleš, ale je to i nevýhoda, když se dostatečně nebudeš soustředit, tak to kouzlo nebude fungovat a proto se při soubojích používá jen málokdy, dává se totiž přednost vrhání kouzla za kouzlem což neverbálně nejde.“
„Takže se při souboji moc nedá použít,“ poznamenal Harry.
„Ano, to asi nedá, ale určitě bys vypadal mocnější, kdybys používal aspoň ty praktické kouzla neverbálně,“ poznamenal Geroag zamyšleně.
„A taky to není k zahození, když na tebe někdo použije třeba Silencio nebo budeš chraptět, tak je to k nezaplacení,“ přidal se Brumbál s úsměvem.
„Tak dobře, čím začneme?“ Zeptal se Harry zvědavě.
„Asi kouzlem Expeliarmus, to se ti určitě bude hodit,“ řekl Brumbál a dali se do učení.
Harry za chvíli poznal, že to není zas až tak těžké, Expeliarmus sice zvládnul až na pátý pokus, ale Alahomora už mu vyšla na druhý.
Harry z toho měl radost, kterou s ním sdílel i profesor Brumbál a Geroag, po hodině procvičování nejzákladnějších kouzel si zase všichni sedli, aby si odpočinuli.
„Tak Harry, jde ti to docela dobře, ale nezapomínej, že je to nejspíš pro to, že jsi se naučil nitrobranu,“ řekl ředitel a podíval se na Geroaga.
„Se silnějšími a obtížnějšími kouzly to tak lehce nepůjde a pro dnes probereme už jen jedno kouzlo, ale za to hodně složité, protože bude bez hůlky a neverbálně,“ usmál se na Harryho Brumbál.
„Formule je Firtis a je to dost užitečné kouzlo. Když třeba budeš v lese, nebo někde v přírodě a budeš si potřebovat rozdělat oheň, nebo když se budeš chtít zbavit nějakého pergamenu, třeba se vzkazem nebo dopisem,“ vysvětloval ředitel a zajiskřilo mu v očích, „tak je to, to pravé kouzlo. Podívej,“ řekl a vzal do ruky jeden pergamen ze stolu, chvíli se na něj díval a pergamen najednou shořel, bylo to tak rychlé, že by to normální oheň nedokázal a z pergamenu zbyl jen prach.
„Vidíš Harry? Myslí můžeš ovládat intenzitu ohně, ale tohle kouzlo funguje jen na předměty, kterých se dotýkáš rukou, kterou normálně píšeš,“ vysvětlil Brumbál.
„Ale jak to, že vás ty plameny nepopálily?“ Zeptal se Harry zvědavě, nechtěl si totiž připálit ruku až to bude zkoušet.
„Tohle kouzlo je totiž hodně propracované, oheň který takhle vyčaruješ tě nepopálí dokud se ho budeš dotýkat, hned jak se ho přestaneš dotýkat, tak z něj bude obyčejný oheň, bude tě pálit a nebudeš moct určovat jeho intenzitu bez jiného kouzla.“
„Kdy to můžu zkusit?“ Zeptal se Harry se zájmem.
„Klidně hned,“ usmál se ředitel, „ale budeš se muset naučit ho řídit a je to vlastně tvoje první řízené kouzlo bez hůlky, takže to nebude nic lehkého,“ řekl profesor Brumbál a podal Harrymu papír.
„Tak, teď se musíš soustředit na formuli Firtis a při tom vyšli trochu své magické energie k papíru přes ruku,“ radil ředitel.
Harry se upřeně zadíval na papír a pořád do kola si v duchu mumlal Firtis, Firtis, Firtis, ale moc mu to nešlo.
„Poslat k papíru energii přes ruku,“ pomyslel si Harry a snažil se myslet na to a pořád si opakoval formuli Firtis.
Po dvou minutách neustálého soustředění až z toho Harrymu začala stékat po čele kapička potu se konečně něco stalo.
Ne, že by papír v Harryho ruce začal hořet, ale bylo to spíš jako menší výbuch, ozvala se rána jako z děla a Harry odlít úplně na druhou stranu ředitelovi pracovny a z papíru zbyly jen ohořelé částečky, které se pomalu snášely k zemi.
Brumbál se lekl a rychle vstal, aby se podíval, co je s Harrym. Tomu už pomáhal na nohy Geroag.
Když už znovu všichni seděli profesor Brumbál se na Harryho usmál.
„Vidíš Harry, už se ti to skoro podařilo, jen do toho příště nedávej tolik síly,“ poznamenal ředitel, „a teď to zkus znovu a nezapomeň míň síly.“
Harry si tedy od ředitele vzal další papír a zadíval se na něj. „To byla ale řacha, mohl bych to zkusit až si někdy budu s Malfoyem podávat ruku,“ problesklo Harrymu hlavou a na tváři se mu rozlil úsměv.
Harry se tedy znovu dal do soustředění. Tentokrát z toho sice nebyl žádný výbuch, ale místo plamenu, který by spálil pergamen během sekundy, se objevil jen malinký plamínek, který během chviličky zmizel.
„Dobře Harry už se to lepší, jen jsi zapomněl ovládat oheň, ale to se časem naučíš,“ usmál se na Harryho Brumbál.
„Dnes už toho bylo dost, takže za týden v tu samou dobu. Zatím ahoj Harry,“ rozloučil se Brumbál.
„Nashledanou pane profesore a děkuji,“ opětoval mu Harry a už mizel na točitém schodišti.
29.09.2011 14:26:21
vruon
Erb.png
b-něco.bmp.png

Kampak myslíte, že Moudrý klobouk zařadí Třináctku?

Zmijozel (887 | 65%)
Mrzimor (68 | 5%)
Havraspár (142 | 11%)
Nebelvír (261 | 19%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one