Kapitola dvacátá sedmá - Školní trest

Harry znovu stál před kabinetem profesora lektvarů jak byli domluveni. Zaklepal a vyčkával na pozvání, které se za okamžik ozvalo; „Dále."
Harry tedy vstoupil do ponurého kabinetu.
„To je dost, že jdete Pottere," přivítal Harryho Snape.
„Ale vždyť…" pokusil se namítnout Harry.
„Je to s vámi čím dál horší, že? To už neumíte ani hodiny? Je přesně minuta a půl po sedmé, máte zpoždění," řekl Snape a zřejmě si to užíval, ale pak mu z obličeje zmizel náznak úsměvu, který se tam mihl.
„Tak jdeme na to, nemám na vás celou noc," řekl Snape a přešel do učebny lektvarů následován Harrym.
„Tak, tady máte postup a přísady jsou támhle, jako obvykle, budu vás průběžně kontrolovat," oznámil Snape, přitom poklepal na tabuli, kde se objevil postup lektvaru a tak se Harry dal do práce.
Lektvar to byl opravdu těžký, nejenom, že na něj bylo potřeba kolem padesáti nejrůznějších přísad, ale musel se stále míchat, bez přestání až do konce, což byl trochu problém, protože Harry nestíhal míchat a připravovat přísady zároveň.
Lektvar měl ale jednu velikou výhodu, nezáleželo na čase, mohli jste přidat přísadu hned po předchozí, nebo až za hodinu, ale zato byl lektvar hodně náročný na přípravu přísad a to nemluvě o jejich správném pořadí přidání do lektvaru.
První pokus se nezdařil a celý kotlík byl už nepoužitelný, protože nezdařený lektvar udělala uvnitř fialový povlak, který při pokusu o zneškodnění nabýval na objemu.
Když to viděl profesor lektvarů, tak si jen posměšně odfrkl a vrátil se k opravování úkolů.
Druhý pokus si Harry nejdřív pořádně promyslel a připravil si všechny ingredience a rozestavil je do spirály kolem kotlíku, aby věděl, která přísada následuje. Na vnějším konci spirály byla první přísada a na opačném konci poslední.
Tentokrát to Harrymu kupodivu vyšlo a lektvar udělal dobře, dokonce ani Snape na lektvaru nenašel chybičku, což bylo opravdu hodně neobvyklé u Harryho práce.
„Jak se zdá, tak nejste úplně k ničemu, když se opravdu snažíte. Můžete jít," propustil ho profesor.
„A Pottere? Dvacet bodů dolu za ten kotlík," řekl ještě Snape jako by nic, když už byl Harry u dveří.
Harry dlouho nemohl usnout a tak si vzal knížku od Hermiony a začetl se, od stránek se odtrhl až ve dvě ráno a hned usnul a proto není divu, že když přišli na hodinu Obrany proti černé magii a začal „poutavý" výklad, tak nepoužil ani jeden z Weasleyovských brků a hned usnul.
Probudil se až když do lavice před ním bouchl profesor Morgen, tak moc až Harry spadl ze židle leknutím.
„To si snad děláte legraci pane Pottere, zrovna vy byste měl dávat pozor a místo toho tu spíte a chrápete mi do výkladu, když nechcete dávat pozor, tak to aspoň dělejte tak, abyste tím nerušil výuku a své spolužáky, kteří se něco naučit chtějí," pustil se do Harryho profesor a pomalu se rozhlédl po třídě, aby se ujistil, že tomu tak opravdu je. Některé vzbudilo Harryho chrápání, většinu vzbudila rána do Harryho stolu od profesora a zbytek probudili jejich spolusedící.
Když profesor rentgenoval lavice, tak zrovna Seamus budil Deana, než se k nim zabloudí profesorův pohled, Seamusovi se to nedařilo a času ubývalo, tak ho šťouchnul pod žebra. 
Dean se okamžitě narovnal na židli a ještě mimo řekl: „Ano."
Harry si mezitím všiml, že se Malfoy řehtá a pokouší se to skrýt za kašel, on vlastně pochrchlával celý přítomný Zmijozel, takže se mohlo zdát, že jde o virovou nákazu.
„Vidíte? Ten chlapec se mnou zjevně souhlasí," usmíval se profesor a přitom ukazoval na teď už zcela vzbuzeného a překvapeně se tvářícího Deana.
„A proto si myslím, že byste zasloužil nějaký školní trest pane Pottere. Slyšel jsem, že jste dobrý v lektvarech," řekl profesor a celý Zmijozel už smích ani neskrýval, uchichtlo se i pár nebelvírských.
Ale profesor si toho nevšímal a pokračoval; „A proto mi připravíte Tyrliový lektvar, máte čas do posledního dne mé výuky," dokončil pan Morgen, otočil se ke svému stolu chvíli se přehraboval ve svých poznámkách a pak začal nanovo s nudným výkladem.
Vysvobodil je až konec hodiny, za což byli všichni vděční.
„Co se tam vlastně stalo? Dyť já normálně nechrápu," zeptal se Harry svých přátel cestou na oběd.
„Jo kámo, to ti nepovím, protože jsem zrovna taky spal," řekl Ron.
„Já ti to klidně povím," ozvala se Hermiona.
„Tys byla vzhůru?" podivil se Ron.
„Ano," řekla Hermiona jako by to byla samozřejmost, „teda ne docela, ale probudila jsem se těsně před Malfoyem, který na Harryho seslal chrápací kletbu, teda aspoň myslím, že to byla ona," dopověděla Hermiona.
„Chrápací kletba? Něco takového existuje?" podivil se Harry.
„Jo, ale je skoro nepoužitelná, funguje jen na toho kdo spí a jen do té doby než se probudí," vysvětlil Ron.
„Malfoy, musíme mu to nějak vrátit," řekl Harry.
„Jo, na to se už těším," promnul si Ron ruce.
„A co to vlastně je ten Tyrliový lektvar?" zeptal se Harry.
„Je to silný uspávací lektvar, který by ti měl navodit nádherné sny," vysvětlila Hermiona.
„Jaká ironie," usmál se Ron.
„To jo, a co na to budu potřebovat?" zeptal se Harry.
„To je právě ten problém, všechny přísady máme, až na jednu, je to Rostlinka Tyri, je dost vzácná a roste jen v lesích, kde nejsou mudlové, protože prý když se přiblíží nějaký mudla, tak uvadne," oznámila Hermiona.
„Tak se mrkneme Snapeovi do spíže," navrhl Ron, „ten tam určitě tu věc má."
„To je sice možný Rone, ale jak už jsem řekla je to dost vzácná rostlina a musí se trhat jen při úplňku, aby měla svojí moc a to znamená, že by si její ztráty všimnul a pak bysme měli pořádný malér," upozornila ho Hermiona.
„Kdy je úplněk?" zeptal se Harry zamyšleně.
„Dnes večer," odpověděla Hermiona pohotově.
Ronovi zmizel široký úsměv z tváře; „Ne, Harry, ještě něco vymyslíme," zkusil to.
Harry se jen doširoka usmál.
„Harry, to jako chceš o úplňku lézt do Zapovězeného lesa a ještě k tomu tam po tmě hledat nějakou rostlinku?" zeptala se Hermiona, aby se ujistila, jestli to myslí vážně.
„No," protáhl Harry, „já nebudu hledat po tmě, budu mít hůlku, samozřejmě."
„Samozřejmě," přisvědčil Ron.
„Samozřejmě si nemyslíš, že tě tam necháme jít samotného," konstatovala Hermiona.
„Já nejsem malej, umím se o sebe postarat sám," protestoval Harry.
„No, někdy se jako malej chováš a pořád máš takový nápady," řekla Hermiona přemýšlivým tónem, ale nakonec se usmála.
29.09.2011 14:41:29
vruon
Erb.png
b-něco.bmp.png

Kampak myslíte, že Moudrý klobouk zařadí Třináctku?

Zmijozel (887 | 65%)
Mrzimor (68 | 5%)
Havraspár (142 | 11%)
Nebelvír (261 | 19%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one